Často kladené dotazy

Nejčastější otázky a odpovědi týkající se 3D tisku

Často kladené dotazy

Příspěvekod admintom » sob pro 21, 2013 6:35 pm

Co to je 3D tisk a 3D tiskárna?
3D tisk je způsob výroby běžných předmětů (výrobků) z různých materiálů. 3D tiskárna je zařízení, které vyrobí nebo chcete-li "vytiskne" daný předmět.
V poslední době se o 3D tisku hodně mluví v souvislosti s rostoucím počtem dostupných stolních 3D tiskáren. Tyto stolní tiskárny umí "vytisknout" předměty z různých druhů termoplastů o velikostech do (většinou) 20 x 20 x 20cm. Průmyslové 3D tiskárny se dnes používají převážně k prototypování při vývoji nových výrobků. Začíná se mluvit o tom, že se pomocí těchto tiskáren budou tisknout i finální výrobky.

Co to je aditivní výroba?
Aditivní výroba je proces, kdy předmět vzniká z tenkých vrstev materiálu, které jsou nanášeny jedna na druhou. Tím se aditivně postaví konečný výrobek. Aditivní výroba a 3D tisk jsou zde používány jako synonyma.

Substraktivní výroba je výroba obráběním. Zjednodušeně řečeno: z kostky materiálu se obráběním vyrobí výsledný předmět a zbydou zbytky obrobeného materiálu.

Jaké jsou výhody a nevýhody aditivní výroby?
Výhody:
- lze vyrobit komplexní tvary, které jinými metodami je velmi obtížné a často nemožné vytvořit (duté části atd.)
- jelikož se předmět staví vrstvu po vrstvě, je potřeba pouze materiál v objemu daného předmětu. Při výrobě nevzniká odpad.

Nevýhody:
- rychlost výroby
- zatím omezené spektrum materiálů


Z jakých materiálů se dá tisknout?
V současnosti se na stolních 3D tiskárnách nejvíce tiskne z materiálu ABS (podobný umělé hmotě ze které je LEGO) nebo PLA.
Průmyslové tiskárny dnes mohou tisnout ze sádry, písku, skla, kovu (titan, slitiny hliníku, kobaltu, bronzu...), vosku, syntetické pryskyřice, termoplastu, nylonu a také papíru.

Jaké jsou technologie 3D tisku?
Technologií 3D tisku existuje celá řada. Nejrozšířenější jsou SLA (stereolitografie), SLS (selective laser sintering) a FDM (fused deposition modeling).
Stolní tiskárny pracují na principu odvozeniny z FDM, která se nazývá FFF (fused filament fabrication).
Další metody využívají například laminaci materiálů, electron beam nebo klasické inkoustové trysky.

Kolik stojí 3D tiskárna?
Stolní tiskárny si můžete sami postavit. Cena součástí na takovou tiskárnu se může pohybovat okolo 15000Kč. Rozhodnete-li se pro koupi již složené tiskárny, potom zaplatíte od 20000Kč až do 100000Kč. Záleží na tom pro jakou technologii a značku se rozhodnete.
Průmyslové tiskárny stojí od desítek tisíc USD až po milión a půl USD.

Jaká je maximální velikost předmětů které mohu vytisknout?
Maximální rozměry předmětů závisí na tom, pro jakou technologii tisku/materiál se rozhodnete. Stolní tiskárny většinou umí vytisknout předměty o velikostech do 20x20x20cm. Průmyslové tiskárny umí vytisknout i předměty mnohem větší. Vždy záleží na použité technologii a dané tiskárně.

Co si můžu s 3D tiskárnou vytisknout? Co se tiskne nejčastěji?
V součásné době se nejvíce tisknou prototypy výrobků. Na stolních tiskárnách si lidé dnes tisknou různé figurky, kelímky atd. Spoustu inspirace (a populárních předmětů volně ke stažení) najdete na webu http://www.thingiverse.com

Jakým způsobem obstarám digitální model předmětu, který lze vytisknout?
Abyste mohli předmět vytisnout, budete potřebovat soubor s jeho trojrozměrným modelem. Většinou se jedná o soubor ve formátu .STL
Model můžete stáhnout z internetu, vymodelovat v nějakém 3D programu nebo je možné digitalizovat (vyskenovat) skutečný objekt.

Jaký software pro 3D design bych měl použít pokud jsem začátečník?
Zkuste třeba http://www.tinkercad.com. Není nutné nic instalovat, běží přímo v prohlížeči. Mají pěkný tutoriál, který vás po přihlášení ukáže jak s ním pracovat.

Co potřebuji k tomu abych si něco mohl vytisknout?
3D tiskárnu, model, materiál (filament). Některé 3D tiskárny umí tisknout přímo z SD karty. Nemusíte je připojovat k počítači.

Mohu tisknout barevně? Mohu tisknout z několika různých materiálů najednou?
Stolní tiskárny umožňují barevný tisk. Většinou se jedná o jednobarevný tisk v závislosti na tom jakou barvu materiálu (filamentu) zvolíte. V případě, že má 3D tiskárna dvě trysky, pak je možné tisknout i dvojbarevně.
Průmyslové tiskárny umí tisknout i multicolor/fullcolor.

Jaké mají tiskárny rozlišení?
Záleží na použité technologii a tiskárně. Nejlepší detaily předmětů dosáhnete technologií SLA.

Jak fungují online 3D tiskové služby?
Existují firmy, které vlastní řadu průmyslových 3D tiskáren a živí se tím, že tisknou na zakázku. Přes internet jim zašlete soubor s 3D modelem, oni jej zkontrolují a nacení. Cena závisí na objemu materiálu nutného k vytvoření vašeho předmětu. Samozřejmě se odvíjí i od materiálu samotného. Navíc zaplatíte za poštovné.
Výhoda online služeb je ta, že můžete nechat něco vytisknout i z materiálů, které nejsou dostupné na stolních tiskárnách.

Některé online služby nabízí designerům i otevření virtuálních obchodů, kdy designér nahraje své modely do obchodu a ostatní si je mohou nechat vytisknout. Vydělává na tom jak online služba tak i designér, který si k ceně výtisku přidává svůj "markup".

Mohu jíst/pít z vytisknutých předmětů?
Domácí 3D tiskárny nejsou vhodné k tisku předmětů, které by přišly do styku s jídlem. Nedoporučuje se.

V jakých oborech se 3D tisk používá a k čemu?
Využití 3D tisku je různorodé. Nejvíce jej dnes používají designéři a konstruktéři při prototypování. Využívá se v průmyslovém designu, v automobilovém/leteckém průmyslu, ve zdravotnictví, šperkařství, architektuře, módě...
admintom
Site Admin
 
Příspěvky: 64
Registrován: čtv pro 05, 2013 7:34 pm

Zpět na FAQ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron